Dorset Horn and Poll Dorset Sheep Breeder's Association

tel: 01305 262126
fax: 01305 262126

email: dorsetsheep@xlnmail.com

MAY SHEEP FAIR 2016 - Results

Ballytaggart X1469 with Dylan Laws, Waitrose (Left) and Thomas Wright (right)

Ballytaggart X1469 with Dylan Laws, Waitrose (Left) and Thomas Wright (right)

Class 1 – Best Ewe Lamb - (Sponsored by Waitrose)
1. 207 Thomas Wright
2. 203 Tom Clarke
3. 221 David Lewis
4. 208 Thomas Wright
5. 220 David Lewis
 
Champion Female, sponsored by Mitchells Chartered Accountants, & Best Shearling Ewe Poorton Warbler W345 with Russell Steer, Kivells (left) and Francis Fooks (right)

Champion Female, sponsored by Mitchells Chartered Accountants, & Best Shearling Ewe Poorton Warbler W345 with Russell Steer, Kivells (left) and Francis Fooks (right)

Class 2 – Best Shearling Ewe - (Sponsored by Shearwell Data Ltd.)
1. 196 Fooks Bros.
2. 224 Windrush Farming Partners
3. 218 David Lewis
4. 199 Jim Dufosee
5. 204 Tom Clarke
 
Reserve Champion Female (Sponsored by Mitchells Chartered Accountants) - Keresforth Whisper W47 with Ben Stayt

Reserve Champion Female (Sponsored by Mitchells Chartered Accountants) - Keresforth Whisper W47 with Ben Stayt

Ballytaggart X1469, XL X1428, Xtra X1487 with from left Phillip Baker, Judge, Karen Carson, Stevie Lyons, Seamus Mullan and Alistair Morton, Galloway Macleod

Ballytaggart X1469, XL X1428, Xtra X1487 with from left Phillip Baker, Judge, Karen Carson, Stevie Lyons, Seamus Mullan and Alistair Morton, Galloway Macleod

Special Class - Progeny Group of 3
1. 207, 130, 131 Thomas Wright
2. 45, 47, 202 Tom Clarke
3. 63, 65, 199 Jim Dufosee
4. 189, 218, 221 David Lewis
5. 143, 144, 217 R & R Hole
 
Downkillybegs Xaco, X106 with Karen Carson (left) & Stephen West, Signet Breeding Consultant & AHDB Beef & Lamb Breeding Specialist (right)

Downkillybegs Xaco, X106 with Karen Carson (left) & Stephen West, Signet Breeding Consultant & AHDB Beef & Lamb Breeding Specialist (right)

Special Class - Signet Class (Sponsored by Signet Breeding Services)
1. 90 W & K Carson
2. 92 W & K Carson
3. 82 Ben Lamb
4. 93 W & K Carson
5. 99 D W Rossiter
 
Islaharnan Xavier, X112 & X-Rated, X104 wtih from left Seamus Mullan, Samuel Caldwell & Alistair Morton, Galloway Macloed

Islaharnan Xavier, X112 & X-Rated, X104 wtih from left Seamus Mullan, Samuel Caldwell & Alistair Morton, Galloway Macloed

Class 3 – Best Pair of Ram Lambs (Sponsored by Mitchells Chartered Accts)

1. 69, 71 Seamus Mullan
2. 130, 131 Thomas Wright
3. 93, 95 W & K Carson
4. 83, 84 Ben Lamb
5. 140, 141 T & S Knox
 
Best Horn Exhibit sponsored by Simon Dunk, Osmonds, & Best Single Horn Ram Lamb, Staverton Xose X1810 with Simon Dunk, Osmonds (left) and Tim Pratt (right)

Best Horn Exhibit sponsored by Simon Dunk, Osmonds, & Best Single Horn Ram Lamb, Staverton Xose X1810 with Simon Dunk, Osmonds (left) and Tim Pratt (right)

Class 4 – Best Single Horn Ram Lamb (Sponsored by Kivells)
1. 80 J H Kemball & Son
2. 86 Ben Lamb
3. 87 Ben Lamb
4. 120 G & G Henderson
5. 12 Adrian Dufosee
 
Champion Male Exhibit (Sponsored by Waitrose) Trevor Knox with Riverview Wasabi, W24,

Reserve Champion Male Exhibit, sponsored by Waitrose, Huish Exhilarate, X9383, with Dylan Laws, Waitrose (left) and David Rossiter (right)

Class 5 - Best Single Poll Ram Lamb (Sponsored by Waitrose)
1. 101 D W Rossiter
2. 30 J & C Robson
3. 40 Tom Clarke
4. 138 T & S Knox
5. 90 W & K Carson
 
May Fair 2013 - Best Horn Exhibit

Champion Male Exhibit (Sponsored by Waitrose) Poorton X843, X889, X895 with, from left Simon Alford, Kivells, Francis Fooks, Sam Driver and Matthew Bagwell.

Class 6 – Best Group of Three Rams (Sponsored by Kivells)
1. 161, 162, 163 Fooks Bros.
2. 99, 100, 102 D W Rossiter
3. 114, 115, 116 Joe Larder
4. 14, 16, 17 Adrian Dufosee
 
Burhos Wrecker, W573 with Matthew Care (left) and Helen Davies, Shearwell Data Ltd. (right)

Burhos Wrecker, W573 with Matthew Care (left) and Helen Davies, Shearwell Data Ltd. (right)

Class 7 – Best Shearling Horn Ram (Sponsored by Shearwell Data Ltd.)
1. 176 V P, M & A Care
2. 180 Sam Driver
 
Pembroke Whish List, W69 with Dylan Laws, Waitrose (left) and David Lewis (right)

Pembroke Whish List, W69 with Dylan Laws, Waitrose (left) and David Lewis (right)

Class 8 – Best Shearling Poll Ram (Sponsored by Waitrose)
1. 186 David Lewis
2. 187 David Lewis
3. 62 Jim Dufosee
4. 123 Nick Burrington
5. 181 Sam Driver
 
Burhos Wilber, W581 & Wilson, W580 with Simon Dunk, Osmonds & Matthew and Adam Care

Burhos Wilber, W581 & Wilson, W580 with Simon Dunk, Osmonds & Matthew and Adam Care

Class 9 – Best Pair of Shearling Rams (Sponsored by Mr Simon Dunk, Osmonds)
1. 174, 176 V P, M & A Care
2. 151, 157 A & C Kingdon
3. 60, 61 Jim Dufosee
4. 22, 26 W L French
5. 25, 27 W L French
 
Judge Nigel Wernham & Karen Carson

Best Pen of 5 or more Rams - W & K Carson, Downkillybegs Flock (Judge Nigel Wernham & Karen Carson)

Class 10 – Best Pen of 5 Ewes
1. 242 B A Wernham & Son
2. 243 P W Baker & Son

 

Class 11 – Best Pen of 5 Hoggets
1. 294 Fooks Bros.
2. 229 Edwin Pocock
3. 201 J B May & Son
4. 217 B A Wernham & Son
5. 236 P W Baker & Son

 

Class 12 – Best Pen of 5 Ewe Lambs
1. 248 Thomas Wright
2. 255 David Lewis
3. 259 Tom Clarke
4. 249 R & R Hole
5. 246 Jo Larder
     

Champion Pen:

248  Thomas Wright

Reserve Champion Pen:

294  Fooks Bros.