Dorset Horn and Poll Dorset Sheep Breeder's Association

tel: 01305 262126
fax: 01305 262126

email: dorsetsheep@xlnmail.com

May Sheep Fair 2015 - Results

Tom Clarke with Manor Croft Wisteria, W779, and Dylan Laws, Waitrose

Tom Clarke with Manor Croft Wisteria, W779, and Dylan Laws, Waitrose

Class 1 – Best Ewe Lamb - (Sponsored by Waitrose)
1. 178 Mr T Clarke
2. 177 Mr T Clarke
3. 181 R & R Hole
4. 182 Windrush Farming Partners
5. 180 R & R Hole
 
Reserve Champion Female - Tom Clarke with Manor Croft Ultima, U602 and Mark Davis, Kivells

Reserve Champion Female - Tom Clarke with Manor Croft Ultima, U602 and Mark Davis, Kivells

Class 2 – Best Shearling Ewe - (Sponsored by Kivells)
1. 175 Mr T Clarke
2. 179 R & R Hole
3. 170 Mr D Lewis
4. 176 Mr T Clarke
5. 185 R M Eglin & Son Ltd.
 
Champion Female - (Sponsored by Mitchells Chartered Accountants) Tom Clarke with Manor Croft Wisteria, W779, and Samantha Vigus, Mitchells Chartered Accountants

Champion Female - (Sponsored by Mitchells Chartered Accountants) Tom Clarke with Manor Croft Wisteria, W779, and Samantha Vigus, Mitchells Chartered Accountants

Karen Carson with Downkillybegs Wonderboy, W97 and Sam Boon from EBLEX

Karen Carson with Downkillybegs Wonderboy, W97 and Sam Boon from EBLEX

Special Class - Signet Class (Sponsored by EBLEX
Better Returns)
1. 68 W & K Carson
2. 161 R & R Hole
3. 23 D W Rossiter
4. 69 W & K Carson
5. 168 Miss C Johnson
 
Reserve Champion Male Exhbit Robert & Annabel Hole with Sherborne Warfare, W2824 & Watermark, W2857,

Reserve Champion Male Exhbit Robert & Annabel Hole with Sherborne Warfare, W2824 & Watermark, W2857, Simon Dunk, Osmonds & Andrew Kingdon, President

Class 3 – Best Pair of Ram Lambs (Sponsored by
Mr Simon Dunk, Osmonds)
1. 162, 163 R & R Hole
2. 15, 17 Mr T Wright
3. 133, 134 S & S Lyons
4. 71, 72 W & K Carson
5. 86, 87 R & E Sizmur
 
Ben Lamb with Richhill Woody, W487, Helen Davies, Shearwell Data Ltd., & Andrew Kingdon, President

Ben Lamb with Richhill Woody, W487, Helen Davies, Shearwell Data Ltd., & Andrew Kingdon, President

Class 4 – Best Single Horn Ram Lamb (Sponsored by
Shearwell Data Ltd.)
1. 96 Mr B Lamb
2. 97 Mr B Lamb
 
May Fair 2013 - Reserve Champion Male Exhibit

Ben Lamb with Richhill Woody, W487, Mr Simon Dunk, Osmonds, & Andrew Kingdon, President

Best Horn Exhibit (Sponsored by
Mr Simon Dunk, Osmonds)

1.   Mr B Lamb
 
Champion Male Exhibit (Sponsored by Waitrose) Trevor Knox with Riverview Wasabi, W24,

Champion Male Exhibit (Sponsored by Waitrose) Trevor Knox with Riverview Wasabi, W24, Dylan Laws, Waitrose & Andrew Kingdon, President.

Class 5 - Best Single Poll Ram Lamb (Sponsored by
Waitrose)
1. 19 T & S Knox
2. 24 D W Rossiter
3. 70 W & K Carson
4. 1 Fooks Bros.
5. 145 Mr S Mullan
 
May Fair 2013 - Best Horn Exhibit

Thomas Wright with Ballytaggart Whirlwind, W1224, Whip Lash, W1209 & Weapon, W1162, Helen Davies, Shearwell & Andrew Kingdon, President

Class 6 – Best Group of Three Rams (Sponsored by
Shearwell Data Ltd.)
1. 11, 13, 18 Mr T Wright
2. 23, 26, 29 D W Rossiter
3. 68, 69, 74 W & K Carson
4. 106, 107, 108 Mr T Clarke
5. 137, 138, 139 Mr A Dufosee
 
Francis Fooks with Poorton, U37, Russell Steer, Kivells & Andrew Kingdon, President

Francis Fooks with Poorton, U37, Russell Steer, Kivells & Andrew Kingdon, President

Class 8 – Best Shearling Poll Ram
1. 6 Fooks Bros.
2. 80 Mr S Driver
3. 142 Mr A Dufosee
 
Gary Henderson with Sandelford Ultan, U301, Dylan Laws, Waitrose & Andrew Kingdon, President

Gary Henderson with Sandelford Ultan, U301, Dylan Laws, Waitrose & Andrew Kingdon, President

Class 8 – Best Shearling Poll Ram (Sponsored by
Waitrose)
1. 156 G & G Henderson
2. 158 R & R Hole
3. 126 Mr D Lewis
4. 127 Mr D Lewis
5. 45 Griffiths & Davies
 
Andrew Kingdon & Sam Driver with Polgreen U969 & U961, & Samantha Vigus, Mitchells Chartered Accountants

Andrew Kingdon & Sam Driver with Polgreen U969 & U961, & Samantha Vigus, Mitchells Chartered Accountants

Class 9 – Best Pair of Shearling Rams (Sponsored by
Mitchells Chartered Accountants)
1. 111, 112 A & C Kingdon
2. 35, 37 V P, M & A Care
3. 124, 125 W L French
4. 118, 123 W L French
5. 140, 143 Mr A Dufosee
 
R & E Sizmur, Rossiz Flock

Best Pen of 5 or more Rams

R & E Sizmur, Rossiz Flock

Special Class - Progeny Group of Three
1. 106, 107, 178 Mr T Clarke
2. 129, 130, 170 Mr D Lewis

 

Class 10 – Best Pen of 5 Ewes
1. 251 R & E Sizmur
2. 228 P W Baker & Son
3. 226 R M Eglin & Son Ltd.
4. 336 R M & J E Brown

 

Class 11 – Best Pen of 5 Hoggets
1. 249 R & E Sizmur
2. 215 D J Thomas & Son
3. 271 Fooks Bros.
4. 205 Mrs S Britton
5. 203 P W Baker & Son

 

Class 12 – Best Pen of 5 Ewe Lambs
1. 231 Mr T Clarke
2. 243 R & E Sizmur
3. 234 P W Baker & Son
4. 233 R & R Hole
5. 235 Mr M Hayman
     

Champion Pen:
(Sponsored by denis brinicombe agri)

251  R & E Sizmur

Reserve Champion Pen:
(Sponsored by denis brinicombe agri)

249  R & E Sizmur